Endnu et kuld klækket fra Bygholm Landbrugsskole

Dimittender, Landbrugets lederuddannelse, agrarøkonomer
Dimittender, Landbrugets lederuddannelse, agrarøkonomer
Endnu et kuld klækket fra Bygholm Landbrugsskole
01. 07 2019
Tillykke til nyuddannede faglærte landmænd, agrarøkonomer og produktionsledere og til elever, der har bestået deres grundforløbsprøve.

Legatmodtagere

De har fået H. A. Friis’ legat på baggrund af faglig dygtighed, flid og interesse:

Niels Skovgaard Terbensen, EUX2hf
Kasper Brund Laursen, EUX2hf
Terkel Haldrup EriksenEUX2hf
Mikkel Tellefsen Karlsfort, agrarøkonom
Emil Østergaard Keller, agrarøkonom modstog Sukup DanCorn Rejselegat
Caroline Gjørding, EUD2hf modtog elevforeningens legat for at være en god kammerat og have gjort en særlig indsats for kostskolelivet

Dimittender, Landbrugets lederuddannelse (produktionsledere og agrarøkonomer)

*** Agrarøkonomer
Morten Fischer Jensen, 4400 Kalundborg, 
Emil Østergaard Keller
Andreas Svendgaard Rasmussen, 8340 Malling, 
Lars Vang Christensen, 6880 Tarm, 
Simon Lang Jensen
Rasmus Emil Krogaard, 5620 Glamsbjerg, 
Mathias Højrup Elbæk, 6622 Bække, 
Mikkel Tellefsen Karlsfort, 9800 Hjørring, 
Helena Nielsen, 7100 Vejle

***Produktionsledere
Mikkel Augustesen, 8721 Daugård, 
Niels Pors Eriksen, 6600 Vejen, 
Kasper Kirk Gottlieb, Tønning
Johan Hundevad Knudsen, 
Søren Willumsgaard Lauridsen, 6893 Hemmet, 
Ole Porse, 8961 Allingåbro
Niels-Christian Aaen
Emil Blak, 8464 Galten
Mikkel Bidstrup Folkmann, 3782 Klemensker
Signe Lund Hansen
Rikke Fog Halmø Kristensen, 6971 Spjald
Ejnar Dynesen Laursen, 7323 Give
Sophie Dalsgaard Therkelsen
Christoffer Andreasen, 7000 Fredericia
Emil Holst Bruhn, 7100 Vejle
Martin Brandt Frandsen, 8740 Brædstrup
Kenneth Balle Juhl, 6200 Aabenraa
Mikkel Landmark, 8210 Århus V
F. Pedersen, 9340 Asaa

Dimittender, der nu kan kalde sig faglærte landmænd, 2. hovedforløb (EUD)
Caroline Gjørding
Cecilie Søs Mogensen, 7171 Uldum
Andreas Pilgaard, 7171 Uldum
Stine Sofie Sørensen, 8500 Grenaa
Sebastian Maurits Dijkstra Belli, 8464 Galten
Mads Hansen, 7173 Vonge
Kenni Nielsen, 8472 Sporup
Marie Ahrendt Borcher Simonsen, 6740 Bramming
Simon Vesterholm, 7160 Tørring
Corneliu Fechete
Thomas Laigaard, 7451 Sunds
Simon Elias Olesen, 8600 Silkeborg

Dimittender, der nu kan kalde sig faglærte landmænd, 2. hovedforløb (EUX)
Stine Svitzer Dam-Nielsen, 7140 Stouby
Lykke Lerche Holm, 6630 Rødding
Kasper Brund Laursen, 8362 Hørning
Magnus Højer Nørgaard, 7100 Vejle
Oliver Rothausen Schmidt, 6040 Egtved
Julie Nikoline Øgendahl, 7160 Tørring
Emilie Halkjær Busk, 7321 Gadbjerg
Terkel Haldrup Eriksen, 8740 Brædstrup
Anton Kyed Jensen, 8500 Grenaa
Josefine Lage Madsen, 5580 Nørre Aaby
Jon Mathies Paulsen
Niels Erik A. Svendsen, 6640 Lunderskov
Naja Høybye Christensen, 8700 Horsens
H. Haagmans, 7080 Børkop
Esben Kildsgaard, 8653 Them
Søren Birch Nielsen, 7300 Jelling
Christian Rask, 7140 Stouby
Niels Skovgaard Tarbensen, 8653 Them

Elever, der har bestået grundforløb 2, Grundforløb 2 (EUD)
Marco Baasch Bigum, 7000 Fredericia
Philip Graversgaard Christensen, 8653 Them
Mathias Høyer, 4840 Nørre Alslev
Andreas Jensen, 5592 Ejby
Jesper Koch, 8585 Glesborg
Nanna Winther Feldt Larsen, 8700 Horsens
Albert Damborg Mikkelsen, 8570 Trustrup
Anders Vendelbo Brunsgaard, 6940 Lem St.
Daniel Mandrup Hansen, 7000 Fredericia, 
Thomas Grauenkjær Ibsen, 8560 Kolind
Kristian Hjort Jensen, 7120 Vejle Øst
Lukas Nybro Kristoffersen, 8781 Stenderup
Asta Brødsgaard List
Frederik Fønss Nedergaard, 8320 Mårslet
Jonas Andersen, 9500 Hobro
Selma Helena Byvard, 8660 Skanderborg
Chris Rønicke Haugaard, 8752 Østbirk
Alison Bøje Due Jensen, 7130 Juelsminde
Luc Klok, 6973 Ørnhøj
Louise Bagterp Larsen, 8831 Løgstrup
Frederik Ladekjær Madsen, 6880 Tarm
Niels Holger Friis Overgaa, 8570 Trustrup
Nicolaj Stærk Dam Pedersen, 7150 Barrit
Søren Sandager Schou, 7300 Jelling
M. Thillemann, 5932 Humble
Rasmus Poulsen Winther, 8471 Sabro
Tinne Bager Pedersen, 8305 Samsø
Simone Stormborg
Mads Thuesen, 8762 Flemming
Per Øster, 8305 Samsø
Victoria Maibritt Overgaard, 8700 Horsens
Rasmus Thomas Sørensen, 8500 Grenaa
Magnus Velling, 7171 Uldum

Elever, der har bestået grundforløb 2, Grundforløb 2 (EUX)
Rasmus Hagger Hansen, 8700 Horsens
Kristian Nygaard Jensen, 6920 Videbæk
Rasmus Nymann Kjærsgaard, 5953 Tranekær
Mads Kristian Kajberg, 5750 Ringe
Oliver Nicolaj Dalgaard Tonsberg, 7620 Lemvig
Marius Brok Agerholm, 7300 Jelling
Jeppe Algot Hasselbalch, 4100 Ringsted
Mathias Lund Jensen, 4360 Kirke Eskilstrup
Mads Chr. Larsen, 8200 Århus N
Magnus Emil Sørensen, 7000 Fredericia
Daniel Valdemar Tvergaard, 3390 Hundested
Matias Friis Ebbesen, 6760 Ribe
Asger Refstrup Jensen, 7000 Fredericia
Karoline Jørgensen, 8362 Hørning
Esben Majland, 8740 Brædstrup
Freya Busk Terndrup, 8530 Hjortshøj
Johannes Thagaard Vingbo, 6600 Vejen