Hovedgård Byfest: Klar til en uge med fest, fællesskab og forrygende oplevelser



Byfestkoordinator Jan Koborg Olsen er klar til at svinge byfesten i gang! Med et smil og masser af energi ser han frem til en uge fyldt med fest, fællesskab og sjove oplevelser i Hovedgård. (Foto Jørn Kildall)

HOVEDGÅRD - Fra cirkusartister til kæpheste og Elvis-hits – årets byfest i Hovedgård har det hele! Fra den 27. til den 31. maj bliver byen forvandlet til et pulserende festcentrum, hvor både børn, voksne og seniorer kan glæde sig til sjove aktiviteter, god mad og fantastisk livemusik.

Tekst og foto Jørn Kildall

Når foråret for alvor har bidt sig fast, og solen luner over Hovedgård, betyder det én ting: Byfest! I fem dage bliver byen samlingspunkt for alt det bedste – fra livemusik og tarteletter til kæpheste og banko. Og bag det hele står en flok engagerede ildsjæle, heriblandt byfestkoordinator Jan Koborg Olsen.

"Vi har sat en masse spændende ting på programmet i år, både nye og velkendte traditioner. Vi håber at se en masse glade ansigter hele ugen!" siger Jan, da vi fanger ham midt i de sidste forberedelser.

Torsdag: Cirkus, sjov og fællesskab

Torsdagen byder på et nyt og spændende indslag for de mindste, nemlig Komediehusets cirkus-teater i festteltet. Fra kl. 13:30 til 15:30 kan børnene både opleve en mini-forestilling og derefter selv prøve kræfter med jonglering, linedans og akrobatik.

"Vi glæder os til at se, hvor mange små cirkusartister, der gemmer sig i Hovedgård!" siger Jan med et smil.

Senere på dagen er det de voksnes tur til hygge, når der er fællesspisning med mørbradgryde ad libitum og afsluttende familiebanko. Billetterne kan købes på YouTicket, og med 100 kr. for voksne og 50 kr. for børn er der garanti for en hyggelig aften i teltet.

Fredag: Elvis, pølser og festmusik

Fredagen starter med et brag for seniorerne. Fra kl. 12 til 15 er der livemusik, dans og fællessang, og i år får deltagerne en særlig oplevelse: Elvis and the Teddy Bears!

"Vi har aldrig haft Elvis til Hovedgård før – men i år sker det!" griner Jan.

Som altid bliver der serveret en lækker pølsebuffet fra SuperBrugsen til kun 79 kr., og billetterne kan købes direkte i butikken.

Om aftenen går det løs med det største musikprogram nogensinde. Først varmer De Vilde Kaniner op med de største Gnags-hits, og derefter overtager SO90’s scenen med de bedste numre fra halvfemserne.

"Vi har virkelig skruet op for musikken i år – det bliver en fest, man ikke vil gå glip af!" lover Jan.

Lørdag: Kæpheste, Elton John og fællesskab

Lørdag formiddag er der dømt kreativitet og hestehygge, når børnene kan lave deres egen kæphest og deltage i et sjovt forhindringsløb.

"Vi har præmier til både den flotteste kæphest og den bedste springteknik – og selvfølgelig får børnene deres hjemmelavede kæphest med hjem bagefter!" fortæller Jan.

Men dagens højdepunkt er uden tvivl den store lørdagskoncert med The Elton John Experience Band fra England. Koncerten starter kl. 19:30, men man kan også kombinere den med en buffet kl. 18:30 for den fulde oplevelse.

"Elton John er en af verdens største musikikoner, og vi glæder os til at præsentere et af de bedste tribute-bands til ham!"

Billetterne koster 200 kr. for koncerten alene eller 275 kr. inklusiv buffet.

Byens fest – for alle

Inden vi slipper Jan Koborg Olsen helt, spørger vi ham, hvad han glæder sig mest til.

"Det er umuligt at vælge én ting – men det bedste ved byfesten er altid at se folk hygge sig. At børnene griner, forældrene slapper af, og hele byen summer af liv. Det er dét, det hele handler om!"

Han tilføjer med et smil:

"Og så håber vi selvfølgelig på godt vejr – men hvis ikke, så fester vi alligevel!"

Så er der vist ingen tvivl: Uanset om du vil jonglere, spise tarteletter, synge med på "Blue Suede Shoes" eller heppe til kæphesteløbet, er Hovedgård Byfest stedet at være fra den 27. til 31. maj.

Sæt kryds i kalenderen – vi ses til årets største fest i Hovedgård!
 

Jørn Kildall

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

Horsens Rey 24 - Behind The Scenes
24. sep 2024