
Skal der være plads til ulve i Danmark? Hvor skal de være? Hvor mange skal der være? Og er ulven farlig for mennesker?
Det er blot nogen af de spørgsmål, der stilles, når TV 2 Østjylland og TV Midtvest sender ”Ulvetimen” på mandag. Fra kl. 19.45 og frem til kl. 21.30 tager de to regionale tv-stationer fat på myter og sandheder om ulven og forsøger at tage den helt store debat om det store rovdyr. Der bliver også mulighed for at stille et spørgsmål selv hjemme fra stuen via mailen ulv@tvmidtvest.dk eller Facebook.
Hadebreve og dødstrusler. Det er nogen af konsekvenserne, hvis man stikker snuden for langt frem i ulvedebatten. Ulven skaber store følelser og deler mange steder befolkningen i to lejre. Der er dem, der elsker den, og så er der dem, der helst er helt fri for dyret i Danmark.
”Jeg kan slet ikke se, hvorfor vi skal have ulve i Danmark. Den bringer intet godt med sig,” lyder det fra jæger og folketingsmedlem fra Venstre, Thomas Danielsen.
Til gengæld er der andre toner fra en seniorforsker ved Naturhistorisk Museum i Aarhus.
”Jeg synes, ulven er et fantastisk dyr, og det er en gave til den danske natur, at den nu har besluttet sig for at vende tilbage,” siger Thomas Secher.
Flere ulve på vej
For tre år siden blev den første ulv fundet død i Nationalpark Thy. Siden har forskerne fundet spor efter omkring 40 ulve i Jylland. Og der er flere på vej, lyder vurderingen fra rovdyrsforsker Olof Liberg fra Grimsö Vildtstation i Sverige. Liberg regnes som den førende ulveforsker i Skandinavien.
”I må hurtigst muligt finde ud af, hvad I vil gøre ved ulven i Danmark. Gør I ingenting, vil I om 20 år have flere hundrede ulve i Jylland. Det er helt sikkert. Ulven er et opportunistisk og vældig tilpasningsdygtigt dyr, der kan klare sig alle steder. Og der er masser af områder i Jylland, der er helt ideelle for ulven,” siger Olof Liberg.
TV-panelet på mandag består af folketingspolitikere, jægere, naturmennesker, forskere og folk, der bor i de områder, hvor der er registreret ulve. Salen vil være fyldt med mennesker, der har en holdning til dyret. Det er stadig muligt at tilmelde sig som publikum ved at skrive på mailen ulv@tvmidtvest.dk