
SuperBrugsen Østbirk. (Foto Jørn Kildall)
ØSTBIRK - Fusion skal sikre fremtidig drift i Lund – medlemmerne får sidste ord.
Tekst og foto Jørn Kildall
Bestyrelserne i Østbirk og omegns Brugsforening og Lund Brugsforening er blevet enige om en forestående fusion. Det betyder, at SuperBrugsen Østbirk overtager Brugsen i Lund. Målet er at sikre butikkens fortsatte eksistens og styrke dens position i lokalområdet.
Baggrund og beslutningsproces
Der har i en længere periode været ført drøftelser og lavet vurderinger mellem de to bestyrelser. På baggrund af butikkens udfordringer i Lund – blandt andet hård konkurrence og flere skift i ledelsen – har man besluttet at tage skridt til en fusion. Østbirk og omegns Brugsforening bliver den fortsættende enhed.
Bestyrelsen i Lund har samtidig undersøgt alternativer, herunder en omdannelse til købmandsbutik, men ingen af de muligheder viste sig som realistiske.
Fremtid for butikkens medarbejdere og medlemmer
Medarbejdere i både Østbirk og Lund vil fortsætte under samme vilkår som i dag. Der forventes ingen ændringer i den daglige drift i Østbirk, mens der i Lund vil blive tilført ledelsesmæssige ressourcer og faglig knowhow. Målet er at skabe ro og stabilitet i butikken.
For medlemmerne i Lund betyder fusionen, at de bliver medlemmer af Østbirk og omegns Brugsforening, men fortsat med Brugsen Lund som deres tilhørsbutik. Der vil blive udstedt nye medlemskort. For Østbirk-medlemmerne ændres der ikke noget.
Den videre proces
Før fusionen kan træde i kraft, skal planen offentliggøres på Erhvervs- og Selskabsstyrelsens hjemmeside. Det forventes, at dette sker inden for den næste måned. Herefter vil medlemmerne i Lund blive indkaldt til en ekstraordinær generalforsamling, hvor de skal tage endelig stilling. Forinden vil fusionen blive gennemgået i detaljer på den ordinære generalforsamling i april.
Udtalelser fra formændene
Troels Jørgensen, formand for Lund Brugsforening, udtaler:
– Vi er glade for, at Østbirk og omegns Brugsforening har sagt ja. Vores vigtigste opgave har været at sikre, at der fortsat er en butik i byen, hvor medlemmerne har ejerskab.
Per Bonde, formand i Østbirk, siger:
– Vi vil gerne bidrage til, at der fortsat er en Brugs i Lund. Vi har tillid til, at vores direktør gennem 15 år, Kenneth Jespersen, sammen med medarbejderne i Lund, kan vende udviklingen.