
X Factor-dommerne i 2016 er Remee, Mette Lindberg og Thomas Blacman. Vært er Sofie Linde. Foto: Agnete Schlichtkrull
En dugfrisk sæson af X Factor går i luften den 8. januar. For niende år i træk vil det populære underholdningsprogram samle danskerne foran skærmen fredag efter fredag. I den nye sæson af X Factor får seerne lejlighed til at stifte bekendtskab med den nye kvindelige dommer Mette Lindberg og den nye vært Sofie Linde.
I otte sæsoner har X Factor samlet danskerne foran tv-skærmene fredag efter fredag. Den 8. januar går den niende sæson i luften. Jan Lagermand Lundme, der er DRs underholdningschef, lover allerede nu, at seerne godt kan begynde at glæde sig til at opleve den nye dommertrio.
”Der er en vildt god kemi imellem vores tre dommere. Allerede til castingen slog det gnister mellem dem, de giver hinanden et nyt og spændende modspil, som i den grad skinner igennem på skærmen. Alle kan se frem til at opleve denne nye dommertrio, som, jeg tror, vil både overraske og underholde seerne.”
Jan Lagermand Lundme glæder sig til premieren, og forklarer her, hvad der gør X Factor helt særligt:
”X Factor rummer alt, hvad et førsteklasses underholdningsprogram skal rumme. Det samler mere end én million danskere og formår at tilgodese mange forskellige smagspræferencer fra alle dele af Danmark. Det er ikke alle programmer, der kan det, og det er noget af det, DR som public service-institution skal kunne.”
Noget på hjerte
Den nye dommertrio består af Mette Lindberg fra det danske band Asteroids Galaxy Tour, og de to erfarne dommere, Thomas Blachman og Remee. Om dommerne fortæller Jan Lagermand Lundme:
”Jeg er virkelig glad for, at Remee og Thomas Blachman har sagt ja til endnu en sæson. På hver deres måde bidrager de med så meget kreativitet og charme til programmet, og jeg er imponeret over, hvordan de gang på gang formår at spotte og udvikle alle de kæmpe talenter, som vi har i Danmark. Mindst lige så glad er jeg for, at Mette Lindberg er vores nye kvindelige dommer. Hun har kæmpe erfaring med at stå på en scene, og samtidig har hun virkelig noget på hjerte. Hun bidrager med noget helt nyt til X Factor, og allerede nu har hun fuldstændig taget ejerskab over sin nye rolle som X Factor-dommer.”
Til den nye sæson af X Factor kommer seerne også til at opleve den nye kvindelige værtinde, Sofie Linde, som vi kender fra diverse børneprogrammer på DR og som vært for MGP.
”Jeg er slet ikke i tvivl om, at Sofie Linde bliver en super sej og fantastisk X Factor-vært.”, udtaler underholdningschefen og fortsætter:
”Sofie har været i DR i mange år og har stor erfaring inden for værtsfaget. Sofie er på alle måder charmerende og indlevende, og allerede nu styrer hun dommerne med kyndig hånd og kærligt modspil. Hun har gjort værtsrollen til sin helt egen, og med både humor og varme møder hun de nye X Factor-deltagere. Jeg glæder mig meget til at se hende på scenen som vært på Danmarks største underholdningsprogram”.
Profiler:
Mette Lindberg
Mette Lindberg, født 1983, er den kvindelige frontfigur og vokalist i fusionspop-gruppen The Asteroids Galaxy Tour. Bandet blev etableret i 2007 og har på trods af deres danske rødder formået at opbygge en stærk, international karriere. AGT har udgivet tre albums, senest ”Bring Us Together” via bandets eget label ”Hot Bus Records”. Med AGT har hun storhittet med sange som ”The Golden Age”, “Heart Attack” og ”Major”. Bandets allerførste optræden var en opvarmningskoncert for Amy Winehouse på store Vega i København. Siden da har de turneret massivt i Europa, USA, Sydamerika samt Asien og har opbygget en stor fanbase over hele verden. Bandets musik er blandt andet blevet brugt i dokumentaren ”The September Issue” og amerikanske tv-serier som ”Gossip Girl”, ”CSI Miami” og ”Mad Men” samt store globale reklamefilm for Apple og Heineken.
Mette Lindberg skriver selv sangene sammen med bandmedlem og producer Lars Iversen, og hun var nomineret til en DMA for Årets Danske Kvindelige Kunstner i 2012.
Det er også Mette Lindberg, der synger og har været med til at skrive og producere nummeret “I skyggen” i forbindelse med sol-kampagnen for Kræftens Bekæmpelse og Trygfonden, der kørte på tv og radio i sommer.
Til efteråret medvirker hun desuden i sin første spillefilm 'Fang Rung', der har Carsten Bjørnlund fra 'Arvingerne' i hovedrollen.
Remee
Remee, født 1974, er sangskriver og producer. Som 15-årig debuterede han som rapper på Mental Generations' 'Cafe Del Mar', og i 1992 udgjorde han sammen med Christina Groth og Marie Hecht trioen Sound of Seduction. Gruppen udgav tre album frem til opløsningen i 1996, og i samme periode arbejdede han også sammen med blandt andre Thomas Blachman og Al Agami.
Han har blandt andre skrevet sange til Jamelia, Shayne Ward, Blue, Shaznay Lewis, Lexington Bridge, Monrose, Robyn, Beverly Knight, Corbin Bleu, Bianca Ryan, O-Town, Lee Ryan, S.O.A.P. og har været med til at skrive det internationale hit ”Superstar”. Han har haft sange med i adskillige Hollywood-film så som 'Ice Age 2', 'Bridget Jones’ Diary: the Edge of Reason', 'Dr Dolittle' og 'Disneys Ratatouille', og han har skrevet flere end 60 hits, der tilsammen er solgt i flere end 20 millioner eksemplarer på verdensplan.
Udover at drive produktionsselskabet RE:A:CH, der blandt andet står bag L.I.G.A. og DMGP-vinderne Soluna Samay og Anti Social Media, står han også bag en af byens populære natklubber og er ambassadør for SOS Børnebyerne.
Remee er med i X Factor for sjette gang.
Thomas Blachman
Thomas Blachman, født 1963, er jazzmusiker, komponist og producer. Thomas Blachman har en hæderkronet musikerkarriere bag sig, der har resulteret i hele fem Danish Music Awards, blandt andet for sit samarbejde med Al Agami og Remee i 1994 og for sin sangskrivning og produktion på Caroline Hendersons album ”Cinemataztic” fra 1996. Han er uddannet på Berklee College of Music i Boston, hvorfra han har en bachelorgrad i jazzkomposition og arrangement.
X Factor, som Thomas Blachman i år medvirker i for ottende gang, er ikke hans første skridt ud i den brede, folkelige kultur. I 1996 deltog han i Dansk Melodi Grand Prix, hvor Mark Linn sang hans nummer, ”Røde Kinder”, som opnåede en andenplads, og nogle år inden X Factor, var han også dommer i Idol på TV3.
Blachman har været idé- og ophavsmand til flere tv-formater med premiere på DR. Samtaleprogrammet 'Blachman' blev sendt på DR2 og vakte voldsom debat, særligt da samtalen foregik foran en tavs nøgen kvinde og handlede om mandens syn på kvinden. Og samme efterår havde talentshowet ”Mentor” premiere på DR1, som er et format efter idé af Thomas Blachman, hvor det er dommerne, der stemmes hjem i stedet for deltagerne. Programmet vandt den internationale og toneangivende pris for bedste konkurrence-reality-format ved C21/FRAPA Format Awards 2013.
Senest har Blachman i foråret lavet programmet 'Luk mig ind - det er Blachman' på DR1 med en mission om at komme ensomheden til livs.
Sofie Linde
Sofie Linde, født 1989, begyndte sin karriere i DR for syv år siden og debuterede tilbage i 2009 i værtsrollen på 'Sommer Summarum' og har siden været vært på en lang række børneprogrammer. I 2009, 2014 og 2015 var hun vært for MGP og i foråret fik hun sit helt eget talkshow 'Sofie Linde Show' på DR Ultra.
Sofie har desuden spillet med i filmen 'Kærestesorger' af Nils Malmros fra 2009.
Sofie Linde debuterer som vært i den niende udgave af X Factor.