
Fangst med fælles indsats! En ung lystfisker får hjælp af en erfaren makker til at lande en flot fisk under en fisketur i fjorden. Fiskeglæde og naturoplevelser i bedste stil. (Pressefoto)
HORSENS - Mandag den 24. februar kl. 18 går det løs i Vesthallen! Har du nogensinde drømt om at lære at fiske? Eller måske vil du bare have nogle hyggelige timer i naturen med andre fiskeentusiaster? Uanset hvad, så er fiskeskolen lige noget for dig – og det bedste af det hele? Det er gratis at være med!
Af Jørn Kildall
Vi starter indendørs de første par gange, hvor vi lærer om udstyr, fiskemetoder og de vigtigste regler. Når vejret bliver lunere, trækker vi i støvlerne og tager på fisketure rundt i lokalområdet – og det fortsætter helt frem til november.
Ingen grej? Intet problem!
Hvis du ikke har dit eget fiskegrej, kan du låne det af os, indtil du finder ud af, hvad der passer bedst til dig. Vi hjælper dig også med at vælge det rigtige udstyr, hvis du en dag vil investere i dit eget.
Et fællesskab med bid i
Fiskeri handler ikke kun om at fange fisk – det handler også om hygge, fællesskab og gode oplevelser i naturen. Hos os møder du andre, der deler din interesse, og som gerne giver tips og tricks videre.
Vi mødes hver anden mandag i Vesthallen, og der er mulighed for kørelejlighed til fisketurene.
Kom og vær med – vi glæder os til at se dig!
Læs mere på www.horsenssportsfisker.dk.