Liv i mørket – dybhavet kommer til Horsens



Den japanske undervandsbåd Shinkai 6500 kan dykke helt ned til 6.500 meters dybde. Den slags fartøjer gør det muligt for forskere at udforske dybhavets mystiske og mørke verden.

Tirsdag den 29. april kl. 19 er der lagt op til to spændende timer med dybhavets mysterier, når Aarhus Universitets populære foredragsrække rammer Horsens Bibliotek – og det er ganske gratis.

Af Jørn Kildall

Det er ikke hver dag, man kan tage til foredrag og blive klogere på en verden, de færreste har sat deres ben i – eller rettere, ingen. For dybhavet er mørkt, koldt og under enormt tryk, og alligevel er der masser af liv. Tirsdag aften kan du høre mere om alt det, der foregår under havets overflade, når to kloge hoveder – Bo Barker Jørgensen fra Aarhus Universitet og Ronnie N. Glud fra Syddansk Universitet – tager os med på en rejse helt ned på havets bund.

Foredrag for hele landet – og Horsens er med

Foredraget streames direkte fra Søauditorierne i Universitetsparken i Aarhus og kan opleves live på seks af kommunens biblioteker: Horsens, Søvind, Hovedgård, Brædstrup, Gedved og Endelave. Der er hverken tilmelding eller billet – du møder bare op og sætter dig til rette.

En ny version af en gammel favorit

Foredraget er en opdateret udgave af "Dybhavet", som tidligere blev vist i 2020. Så selvom du måske har hørt det før, er der nyt at hente – og hvem ved, måske er der kommet nye overraskelser fra havets dyb siden sidst?

Videnskab, man kan forstå

De to professorer er kendt for at kunne formidle deres forskning på en måde, så alle kan være med – også dem der hverken er biologer eller havforskere. Og når man nu alligevel skal bruge sin tirsdag aften på noget, hvorfor så ikke bruge den på at få en lille bid af verdensrummet... under vand?
 

Horsens bibliotek

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025