Skrædderstuen, der ikke ville dø – Karin Nørholm åbner igen



Karin Nørholm i sin hyggelige skrædderstue på Storegade 32, Østbirk. Efter næsten to år med lukket dør er hun klar til at tage imod kunder igen – med nål, tråd og masser af kreativitet. (Foto Jørn Kildall)

ØSTBIRK - Trods modgang og lukning under corona har Karin Nørholm besluttet at genåbne sin skrædderstue. "Jeg kan simpelthen ikke undvære det," siger hun. Nu er hun klar til at tage nål og tråd op igen – og måske endda prøve et nyt koncept af.

Tekst og foto Jørn Kildall

I et lille lokale på Storegade 32 i Østbirk, hvor duften af stof og symaskineolie hænger i luften, sidder Karin Nørholm med et smil, der afslører lige dele lettelse og spænding. For efter næsten to år i dvale er hendes skrædderstue klar til at tage imod kunder igen.

"Jeg lukkede egentlig ned, fordi det blev for svært. Corona gjorde det næsten umuligt at få gang i butikken, og jeg måtte tage ekstra arbejde ved siden af. Men jeg har hele tiden savnet det – at skabe noget med hænderne, at få kundernes ideer til at blive til virkelighed," fortæller hun.

Det er tydeligt, at det ikke bare er et arbejde for Karin. Det er en passion, en livsstil – og måske endda en livsnødvendighed.
 

Karin Nørholm fordybet ved sin symaskine i skrædderstuen på Storegade 32, Østbirk. Hvert sting er en del af hendes håndværk, hvor kvalitet og præcision går hånd i hånd. (Foto Jørn Kildall)

Genåbning med justerede ambitioner

Fra onsdag den 19. marts er skrædderstuen igen åben – denne gang tre dage om ugen, mandag, onsdag og fredag. Tirsdag og torsdag holder hun lukket, men det betyder ikke, at hun har fri.

"De dage bruger jeg på at lave specialopgaver. Hvis nogen har brug for en større tilretning eller en særlig syopgave, kan vi lave en aftale, hvor vi har tid til at måle op og tilpasse i ro og mag," forklarer hun.

Og det er ikke bare almindelige reparationer, hun har i tankerne. Karin tilbyder alt fra oplægning af bukser og skift af lynlåse til store tilretninger af brudekjoler og selskabskjoler – og så leger hun med idéen om at udleje skræddersyede kjoler i stedet for at sælge dem.

"Det er jo blevet mere moderne at tænke bæredygtigt. Hvorfor ikke lade en brudekjole eller en gallakjole få mere end én stor aften? Det ville da være fantastisk, hvis vi kunne lave smukke, unikke kjoler, som flere kunne få glæde af," siger hun med en gnist i øjet.

Fra cocktailkjole til karriere

Karin Nørholm har ikke taget den lige vej ind i skrædderfaget. Faktisk startede det hele med, at hun selv manglede en kjole til en fest.

"Jeg kunne simpelthen ikke finde noget, der passede. Så jeg så en smuk kjole i en butik og tænkte: 'Det må jeg lære at lave selv'," griner hun.

Og det gjorde hun. Hun tog kurser, lærte håndværket fra bunden og arbejdede sig op gennem tekstilindustrien, blandt andet hos Brandtex. Men da fabrikkerne lukkede og arbejdet forsvandt til udlandet, måtte hun gentænke sin fremtid.

"Jeg har været forbi møbelpolstring, arbejdet med historiske dragter på museer – jeg har syet alt fra brudekjoler til dåbskjoler af gamle familietekstiler. Håndværket har altid været der," siger hun.
 

Med et smil byder Karin Nørholm velkommen til sin nyåbnede skrædderstue i Østbirk. Efter en pause har hun valgt at genåbne, klar til at hjælpe kunder med alt fra oplægning til unikke skræddersyede kreationer. (Foto Jørn Kildall)

Skrædderstuen som tidslomme

Når man træder ind i Karin Nørholms skrædderstue, føles det lidt som at tage et skridt tilbage i tiden. Her er ingen masseproduktion, ingen standardstørrelser. Det er et sted, hvor en lynlås skiftes med præcision, og hvor en brudekjole bliver tilpasset, så den sidder som støbt.

"Folk køber jo stangtøj i dag. Men der er stadig nogen, der sætter pris på kvalitet og på at få tingene tilpasset ordentligt," siger hun.

Det er også derfor, hun har valgt at tage chancen igen. For selvom tiderne har ændret sig, tror hun på, at der stadig er plads til det gode håndværk.

"Jeg måtte lukke, men jeg kunne ikke lukke ned for min lyst til at sy. Så nu prøver jeg igen," siger hun med et smil.

Og hvis man skal tro de mange kunder, der har spurgt, hvornår hun åbner igen – så har hun truffet det helt rigtige valg.
 

Lignende artikler

Jørn Kildall

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025